Merhabalar… Bugün sizlere, internette gezinirken karşılaştığım ve değişik bir konsepti olduğunu düşündüğüm bir web sitesini tanıtacağım.

Kitap kulübü, her hafta bir kitap okuyoruz mottosuyla yola çıkmış bir web sitesi. Kendi tabirleriyle “zaman bulup da kitap okuyamayanların, kitapları satın alıp kitaplıkta tutanların, kitap okumak için motive olamayanların imdadına yetişmekte” olduğunu iddia etmekte. Konsept şöyle işlemekte :

Öncelikli adımınız Kitap Kulübüne abone olmak. 1 aylık abonelik ücretleri 49.90 tl ve seçim yapmanız halinde değişik ödeme planları sunabilmekteler. Aboneliğinizi gerçekleştirdikten sonra 4 adet kitap sizin adresinize postalanmakta. Kitaplar seçtiğiniz kulüplere göre belirlenmekte ve şimdilik 2 kulüp mevcut. Bunlar Edebiyat ve Profesyonel Gelişim Kulubü. Bu kulüplerin küratörleri ilgilendiğiniz konu ile ilgili aylık 4 kitap belirlemekte. Her hafta üyelerin seçtikleri bir kitabı okumaktalar ve hergün o kitapla ilgili fikirlerini münazara etmekteler.

Varlık sebeplerini, kitap kulübüne üye olan herkesin düzenli olarak kitap okumasını sağlamak, abone olanların kitaplara erişimini kolaylaştırmak olarak belirtmekteler. Kariyerini birkaç adım öteye taşımak, okuma alışkanlıklarını geliştirmek ve sosyalleşmek isteyen herkese açık olduğunu vurgulamaktalar.

Bu siteyi kütüphaneci kimliğimle değerlendirdiğimde elinizin altında bir kütüphane varsa ve bu kütüphanenin koleksiyonu zenginse bu tür girişimlere üye olmaya gerek olmadığını düşünmekteyim. Zira ben kütüphaneme baktığımda bu kitapların bir kısmı mevcut. Tabiki herkes benim kadar şanslı olmayabiliyor.  İnsanoğlu hayatında bir dürtüye gerek duyduğundan bu girişimler  kimi zaman da işe yarayabilmekte. Umarım bu tarz konseptleri kütüphanelere uyarlayabiliriz, okuyucularmızla bu yönde etkileşimde kalabiliriz.

Siteyi incelemenizi tavsiye ederim. Gayet de sosyal bir web sitesi.

kitap kulubu

libralogo