4 yaşındaki oğlumun kütüphanesindeki bir kitaptan bahsetmek istiyorum sizlere. Feridun Oral’ın kaleminden bu sene yılın çocuk kitabı ödülüne layık görülmüş bir hikaye… Bu sıcacık, zarif hikaye yaşamın özetini yapar gibi o minicik kalplere… Bütün klasik olmuş ya da ödül almış eserler gibi hayatın o can alıcı noktasına dokunmuş: dışarıdan gelen yardımlar belki sadece itici bir güç, içten gelen o motivasyon, güç ve emek er kişinin hikayesi.

Hikayeye göre küçük bir baykuş varmış. Bu baykuş uçamadığından ve dolayısıyla kanatlarının kızarmamasından dertlenir dururmuş. Bir gün kendisinden de küçük minik bir fare ile karşılaşmış ve arkadaş olmuşlar. Küçük baykuş derdini fareye anlatmış. Fare ise arkadaşına yardım etmek istemiş. Küçük fare kocaman kalbi ile tarladan bir sürü gelincik toplamış. “Baykuşun üzerini gelincik yapraklarıyla örtersem tüyleri kızarmış olur ve böylece uçmaya hazır hale gelir” diye düşünmüş.

kirmizi_kanatli_baykus_3

Baykuş tam kanatlarını açmışken bir rüzgar gelmiş ve bütün gelincik yapraklarını uçuruvermiş. Fare, “sen hiç üzülme” demiş “ben halledeceğim”. Gitmiş uzun uzun kırmızı elma kabuklarını soymuş ve baykuşun kanatlarını bu elma kabukları ile sarmış.

Baykuş tam kanatlarını çırpmaya başladığı anda bütün elma kabukları üzerinden dökülüvermiş. “Tamam” demiş fare “bu defa olacak, aklıma bambaşka bir fikir geldi”. Kırmızı ip yumakları bulmuş fare bu defa ve baykuşun kanatlarını bu iplerle sarmaya başlamış.

kirmizi_kanatli_baykus_5

Baykuş artık kırmızı kanatlarıyla uçmaya hazırmış. Tam kendinden emin hissederken ağacın üzerinde kendisini, birden dengesini kaybetmiş, düşeceği sırada kırmızı iple ağaca ters bir şekilde asılı kalmış. Buradan kurtulmaya çalışırken kanatlarını can havliyle şimdiye kadar hiç yapmadığı kadar uzun uzun, kuvvetli bir şekilde çırpmaya başlamış. Bu çırpınışların sonunda küçük baykuşun kanatları kızarmaya ve güçlenmeye başlamış. Burada harcadığı enerji sayesinde uçmaya başlamış ve kendisini asılı kaldığı ağaçtan kurtarmış. Artık baykuş uçabilen kırmızı kanatlı bir kuş olmuş. Bu çaba ile hem büyümüş hem özgürleşmiş baykuş…

kirmizi_kanatli_baykus_6

Gece yatmadan önce oğlumla okuduğum bu hikaye bana, asıl ve gerçek olanın yalnızca kendi çabamız olduğunu hatırlatırken, farenin o içten yardımseverliği ikimizin de kalbine dokunuyor, içimizi ısıtıyor.

Nuray GÜLER

Serbestlogokaratkter4tış