Bir öğrenci olarak; Serbest Atış Köşesi olması rahatlattı beni açıkçası. Kendimi tanıtarak başlamak 2.cümleye kalmış oldu bu durumda. Ben,  Merve OĞUZ.   İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Bölüme istekli bir şekilde gelen nadir öğrencilerden olduğumu düşünüyorum -ki öyle-  Bölüme ilk başladığımda bir şeyler yapmalıyım, sadece derslerle sınırlı kalmamalı öğrendiklerim, teorik bilgileri pratiğe dönüştürmeliyim düşüncesiyle evime yakın olan İBB AHMET YESEVİ KÜLTÜR MERKEZİ içerisinde bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Kütüphanesi‘nde; 20 Aralık 2016 tarihinde gönüllü çalışmaya başladım. Bir yerden sonra okuduğunuz bölüme göre şekillendirirsiniz hayatınızı. Mesleki anlamda yapı taşını oluşturduğum ilk kütüphanemdir benim için. Hala çalışmaya devam ediyorum. Buradan müdürüme ve müdürüne teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı zamanda her kütüphanenin bölüm öğrencileri için gönüllü çalışma taleplerini kabul etmesini diliyorum..

Lafı daha fazla uzatmadan da aklımda kalan birkaç yaşanmışlıktan bahsetmek istiyorum sizlere. Danışma Hizmeti Bölümünde kitap okuduğum sırada 13 yaşında olduğunu öğrendiğim bir kız geldi yanıma, kısık bir sesle “Şey, bir şey sorabilir miyim? Kitapları satın alabiliyor muyuz acaba?” dedi. Tebessüm ederek “Burası kütüphane, kitapları ödünç alabiliyorsun” dedim. Ancak düşündükçe 13 yaşına gelen bir kişinin kütüphaneyi kitapçı gibi bilmesine üzülmedim değil.. Küçük yaşlarda kütüphaneye gitme, orada vakit geçirme alışkanlığı kazandırılmalı çocuklara. Nasılsa ileride sınav dönemlerinde kütüphanede bulunmadan edemeyecekler, diyemeden de geçemeyeceğim.

Bildiğiniz üzere kitapların barkodundan ötürü x-ray cihazı bulunur halk kütüphanelerinde. Bir gün, çocuk bölümünden çıkan küçük bir okuyucumuzun elinde kitap bulunmadığı halde cihaz ötmeye başladı. Küçük okuyucumuz; şaşkınlık ve korkuyla biz kütüphanecilere dönerek “Valla abla param falan yok” dedi. Hepimizi güldürdü haliyle. Buradan küçük okuyucumuzun hep masumane kalmasını diliyorum..

Yolunuz düşerse kütüphanemize muhakkak bekliyorum ve eğer oradaysam termos bardakta olmasa bile bir çay sözü veriyorum. 2 ay birlikte çalışma fırsatı bulduğum Fazile ablamın şu dizeleriyle yazımı bitirmek istiyorum.

Her yaştan, her okuldan,
Kapılarımız açık zerre ayrım yapmadan…..
Anlamak mümkün olmaz hayatın gayesini
Bir kitabın sayfalarında kaybolmadan….

 

Merve OĞUZ

 İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 2.sınıf öğrencisi

Serbestlogokaratkter4tış